تحصیل در آکسفورد و کمبریج

آیا می توان برای دانشگاه های آکسفورد و کمبریج اپلای کرد؟

وقتی به دنبال مرحله ی بعدی سفر تحصیلی فرزند خود هستید ممکن است دانشگاه آکسفورد یا کمبریج را در نظر بگیرید. احتمالا سوالات زیادی دارید. مثلا این که آیا می توان هم برای آکسفورد و هم برای کمبریج اپلای کرد؟ روند درخواست برای آکسبریج چگونه است؟ چه درصدی از متقاضیان از روند پذیرش آکسبریج پیروز بیرون می آیند؟ و سوالاتی این چنینی. راهنمای کامل ما برای آکسبریج را بخوانید.

کدام بهتر است آکسفورد یا کمبریج؟

آکسفورد و کمبریج رقیبی دیرینه هستند. شاید تعجب آور نباشد که بفهمید که این دو دانشگاه 800 سال پیش تأسیس شدند و تنها دانشگاه های انگلستان بودند! خلاصه جواب این است که هر دوی آن ها رقیب هم هستند و این که بگوییم کدام بهتر است سخت است.

بنا بر رتبه بندی دانشگاه های دنیا بین دو دانشگاه آکسفورد و کمبریج تفاوت وجود دارد. آکسفورد رتبه ی پنجم در دنیا را کسب کرد در حالی که کمبریج رتبه ی هفتم را گرفت. البته مسائل دیگری هم باید در نظر گرفته شوند. این که چه دروسی را می خواهید مطالعه کنید، ترجیح می دهید در کجا زندگی کنید و غیره. هر کدام حال و هوای خود را دارد. در اینجا مقایسه هایی وجود دارند که به شما کمک می کنند.

آکسفورد کمبریج
ارائه ی مدرک افتخار مشترک یا دو رشته عدم ارائه ی مدرک افتخار مشترک یا دو رشته
دوره های علوم انسانی به نظر کمی بهتر می آیند مخصوصا رشته های فلسفه،سیاست و اقتصاد به خاطر دوره های قوی مهندسی و علوم به خصوص علوم طبیعی مشهور است
رشته های هنر و طراحی ارائه  می شوند( که در کمبریج وجود ندارند) رشته های معماری و دامپزشکی ارائه می شوند( که در آکسفورد وجود ندارند)
با حدود 20 تا 40 درصد از دانشجویان مصاحبه می شود با حدود 80 درصد از دانشجویان مصاحبه می شود
وجود منابع جالبی مانند کتابخانه بادلین وجود عالم تئاتر و روزنامه ی دانشگاهی
تمام دانشکده ها مختلط هستند دو دانشکده فقط مربوط به بانوان هستند
زندگی شهری با تفریحات شاد شبانه دارای بودن تفریحات کوچک

چرا نمی توان هم زمان برای هردو دانشگاه کمبریج و آکسفورد درخواست داد؟

یکی از سوالات متداول این است که آیا می توان هم برای آکسفورد و هم برای کمبریج اپلای کرد؟

جواب ساده است: اگر برای آکسفورد اپلای کرده اید نمی توانید برای کمبریج اپلای کنید و همین طور بالعکس. به این دلیل که هر ساله این دو دانشگاه با سیل متقاضیان رو به رو هستند.

این قانون که افراد باید یکی از این دو دانشگاه را انتخاب کنند باعث می شود که واقعا به آینده ی خود فکر کنند و این که چه کاری می خواهند انجام دهند. بسیاری از والدین معلم خصوصی می گیرند تا شانس موفقیت فرزند خود را افزایش دهند.

انتخاب تنها یکی از دانشگاه های معتبر این پیام را به آکسفورد و کمبریج می رساند که افرادی که روند طولانی اپلای برای آکسبریج را طی کرده اند واقعا می خواهند در آنجا باشند.

آیا آکسفورد و کمبریج همسان هستند؟

 خیر به خاطر دلایلی که در جدول بالا گفته شد یکسان نیستند.

آکسفورد و کمبریج با وجود رقابت و تفاوت هایشان ویژگی های مشترکی هم دارند.

  • معتبر
  • وجود دانشکده های مختلف
  • حدود 20000 دانشجو
  • ترم های هشت هفته ای ( دانشگاه های دیگر ترم های 10 تا 14 هفته ای دارند)
  • هزینه ی یکسان برای دانشجویان بریتانیایی دوره ی کارشناسی یعنی 250/9 پوند در سال( معمولا آکسفورد برای دانشجویان بین المللی هزینه ی بیشتری دارد اما این به دوره ی مورد نظر بستگی دارد و هم برای آکسفورد و هم برای کمبریج به آیلتس با نمره ی 7 یا معادل آن نیاز دارید)
  • خصوصی سازی یا شخصی سازی تدریس به صورت گروه های کوچک
  • حدود 60 مایل فاصله با لندن
  • تنها در طول ترم هزینه ی جا را بپردازید
  • دوره های عالی برای تجارت یا کسب و کار
  • تیمی قوی و متحد!

ورود به کدام سخت تر است؟ آکسفورد یا کمبریج؟

پذیرش در آکسفورد خیلی سخت است حتی برای کسی که عملکرد بالایی دارد. شانس شما برای دریافت پیشنهاد در سال 2021 حدود 17 درصد بود که این شانس به 4245 از 22788 شانس برای کمبریج و 3932 از 23414 برای آکسفورد تقسیم می شود. به این معناست که فرزند شما شانس بیشتری برای ورود به کمبریج دارد یا خود شما شانس بیشتری برای کمبریج دارید.

به هر حال اگر برای مصاحبه فراخوانده شدید بین آکسفورد و کمبریج تفاوتی وجود دارد. در آکسفورد یک نفر از سه نفر متقاضی موفق می شود در حالی که در کمبریج یک نفر از چهار نفر متقاضی موفق می شود.

کدام معتبرتر است؟ آکسفورد یا کمبریج؟

رقابت بین آکسفورد و کمبریج مشهور است. اما بریتانیایی ها کدام را معتبرتر می دانند؟ بنا به نظرسنجی یوگاو حدود 41 درصد آکسفورد را و 23 درصد کمبریج را شایسته ی اعتبار می دانند.

فرزند شما در اپلای برای آکسبریج موفق شود یا نشود یک مسئله بدیهی است. اگر اپلای نکند برای رفتن هیچ شانسی ندارد ! پس چه ضرری در اپلای وجود دارد؟ اگرچه نمی تواند هم برای آکسفورد و هم برای کمبریج اپلای کند 17 درصد شانسش بیشتر از صفر درصد است! اگر توانایی اش را داشته باشد، خوب و مؤثر مطالعه کند و خوب برای این روند آماده شود یکی از معدود افراد خوش شانس خواهد بود.اگر موفق نشد حداقل می گویید سعی خود را کرد و این ازکلا درخواست نفرستادن شجاعانه تر است!

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.