به بهانه افتتاح نمایشگاه بین المللی کتاب

روز جهانی کتاب: چرا کتاب بخوانیم؟

آیا می دانستید که سوم مارس 2022 روز جهانی کتاب است؟ درسته یک روز به کتاب اختصاص دارد! اگر می خواهید بدانید چرا باید این روز را جشن بگیریم به خواندن ادامه دهید. به شما می گوییم که چرا کتاب خواندن مهم است و چطور می تواند سرگرم کننده باشد!

چرا روز جهانی کتاب را جشن می گیریم؟

روز جهانی کتاب در بیش از صد کشور دنیا جشن گرفته می شود و از 23 آوریل 1995 که یونسکو این روز را به نام روز جهانی کتاب اعلام کرد تاکنون هر ساله جشن گرفته می شود. یونسکو نام اختصاری سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد است و روز جهانی معلم، روز بین المللی صلح، روز جهانی محیط زیست، روز جهانی هنر و روز بین المللی زنان و دختران در علم را برای ما به ارمغان آورده است.
یونسکو می خواست روزی را مشخص کند که به کودکان یادآوری کند چقدر مطالعه کردن شگفت انگیز است و کتاب ها چقدر با ارزش هستند.

چرا مطالعه مهم است؟

ما می دانیم که مطالعه کردن ممکن است کمی خسته کننده به نظر برسد، مخصوصا زمانی که باید درس های مدرسه را بخوانید. اما مطالعه می تواند لذت بخش هم باشد. فقط کافی است که کتاب درست را پیدا کنید! تصور کنید غرق در داستان هایی جذاب با شخصیت هایی جالب شوید سرگرم کننده نیست؟
بیایید دلایلی را که می گویند چرا مطالعه برای شما خوب است بررسی کنیم و این موضوع هیچ ربطی به سن و سال شما ندارد.

  • مطالعه باعث افزایش تعداد واژگان شما می شود

یادگیری واژه های جدید به خصوص واژه هایی که اول دشوار به نظر می رسند شما را به خواننده، نویسنده، شنونده و گوینده ی بهتری تبدیل می کند. یکی از روش های خوب برای یادگیری این لغات این است که در کتاب زیرشان خط بکشید البته با مداد! یا می توانید هنگام مطالعه از آن ها یادداشت برداری کنید. بعد آن واژه را در اینترنت یا دیکشنری جست و جو کنید تا معنی اش را پیدا کنید. سرانجام هنگام صحبت کردن یا نوشتن سعی کنید از آن واژه استفاده کنید. اگر 100 درصد مطمئن نیستید که واژه را درست به کار بردید یا نه از پدر و مادر یا معلم خود سوال کنید. آن ها از کمک به شما خوشحال خواهند شد!

  • حافظه ی خود را تقویت می کنید

وقتی کتابی داستانی یا غیرداستانی را می خوانید، اطلاعات زیادی وارد مغزتان می شود و ماهیچه ی آن سخت کار می کند تا آنچه در حال اتفاق افتادن است را به خاطر بیاورد. هرچه بیشتر از این ماهیچه کار بکشید مانند هر ماهیچه ی دیگری در بدنتان قوی تر می شود و حافظه ی شما نیز بهتر می شود.

  • یاد می گیرید که توجه و تمرکز کنید

گاهی اتفاقات زیادی در اطراف ما رخ می دهند و تمرکز بر یک موضوع ممکن است سخت باشد. این جاست که مطالعه به کمکتان می آید و به شما کمک می کند که تمرکز کنید. فقط مطمئن شوید که در جایی راحت نشسته اید و بگذارید ذهنتان بر کتاب تمرکز کند یعنی فقط بر کتاب. بهتر است که تلفن همراه خود را خاموش کنید یا هنگام مطالعه آن را بر حالت سکوت قرار دهید چون حواس پرتی دشمن تمرکز است.

  • بگذارید تخیلتان آزادانه پرواز کند

اگر کتابی را انتخاب کنید که تصویر نداشته باشد به نظر شما تصاویر از کجا می آیند؟ تصاویر از شما ناشی می شوند. هنگام مطالعه ذهنتان در حال کشیدن تصاویری از مکان ها، افراد و داستان ها بر صفحات است. فعال کردن قوه ی تخیل به این صورت باعث می شود که تفکر انتقادی شما هم تقویت شود.

  • مطالعه می تواند استرس را کم کند

مدرسه، دوستان، خواهر و برادران، امتحانات و آزمون ها! زندگی گاهی سخت می شود درسته؟ خوشبختانه مطالعه آرامش دهنده ای عالی است. دانشگاه ساسکس پژوهشی انجام داد و نتیجه این بود که فقط شش دقیقه مطالعه کردن ضربان قلب را پایین می آورد، از فشار ماهیچه ها و سطح استرس کم می کند. پس دفعه ی بعدی که احساس نگرانی کردید به سراغ کتاب مورد علاقه ی خود بروید.

  • لازم نیست مطالعه برایتان گران تمام شود

اگر تمام کتاب های خود را خوانده اید و برای خواندن کتابی جدید مشتاقید به نزدیک ترین کتابخانه ی اطراف خود بروید. در آنجا انتخاب های زیادی دارید و امانت گرفتن کتاب ها رایگان است. علاوه بر این کتابخانه مکانی بسیار آرامش بخش است.

چند بار در هفته باید مطالعه کنیم؟

در پژوهش ها آمده است که مطالعه حتی به اندازه ی ده دقیقه در روز می تواند برای تمرکز شما مفید باشد، روحیه ی شما را بهبود ببخشد و سطح استرس را کم کند. البته اگر در حال خواندن کتابی هستید که از آن لذت می برید چرا فقط ده دقیقه؟ تا زمانی که مانع کارهای مهمی مانند تکالیف مدرسه یا کارتان نشود مطالعه ی زیاد و تا حد امکان در سراسر عمرتان مفید خواهد بود.

حقایقی جالب راجع به کتاب

  • براساس گوگل حدود 130 میلیون کتاب منتشر شده است.
  • انجیل پرفروش ترین کتاب تاریخ است.
  • مارسل پروست طولانی ترین رمان جهان را نوشته است که در جستجوی زمان از دست رفته نام دارد.
  • تا جایی که ما می دانیم حماسه گیلگمش اولین کتابی است که تاکنون نوشته شده است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.