آیا ربات ها جای معلم ها را می گیرند؟

انسان در مقابل ربات، بشر در مقابل ماشین، انسان در مقابل تکنولوژی. این بحث سال هاست که جاریست. می خواهد در فیلم باشد یا در تصمیم گیری های سیاسی، این احتمال که تکنولوژی جایگزین انسان شود بارها مورد نقد و استقبال قرار گرفته است.
حالا که تکنولوژی ما را احاطه کرده تصورش سخت است که تدریس در این میان استثناء باشد. در این مقاله بررسی می کنیم که طی چند سال آینده در جهان تدریس چه اتفاقی رخ خواهد داد.

آیا تکنولوژی جای معلم را می گیرد؟

در چند سال گذشته، دانشمندان و متخصصین بر تکنولوژی و ربات هایی سرمایه گذاری های هنگفت انجام داده اند که می توانند به بهبود تجارب تحصیلی کودکان کمک کنند. برای مثال از ربات ها برای کمک به یادگیری دانش آموز براساس سرعت یادگیری او و شخصی سازی این امر استفاده شده است.
کیکو ربات کوچکی در چین است که در صدها کلاس پیش دبستانی کمک می کند. کیکو به بچه ها به صورت تکی آموزش می دهد، برایشان داستان تعریف می کند، سوالات منطقی می پرسد و وقتی بچه ها مطلب را یاد می گیرند با حالات چهره اش واکنش نشان می دهد. در بوستون ربات های اندازه ی خرس عروسکی به کودکان انگلیسی یاد می دهند.

برخی از برنامه های تخصصی حتی درست تر و بهتر از معلمان به سوالات جواب می دهند. در سال 2016 یکی از اساتید تکنولوژی جورجیا رباتی متعلق به هوش مصنوعی را دستیار تدریس آنلاین خود قرار داد. آخر ترم بود که هویت واقعی TA را برای دانشجویانش افشاء کرد. دانشجویانش بسیار تحت تأثیر قرار گرفتند و گفتند که نتوانسته بودند این ربات را از یک انسان واقعی تشخیص دهند.
در چنین شرایطی می توان گفت که ربات ها ممکن است از معلمان انسانی کارآمدتر باشند. آن ها می توانند درس ها را برای دانش آموزان شخصی سازی کنند و برای کلاس های زیادی در دسترس اند. با چنین پیشرفت سریعی آیا احتمال دارد که ربات ها جای معلمان را برای تدریس به کودکان بگیرند؟

معلمان در مقابل تکنولوژی

حتی تصور این که کلاس پر از ربات باشد و بچه ها به این معلمان آهنی تکیه کنند وحشتناک است. البته دقیقا این طوری نخواهد شد.
اگرچه به نظر می رسد که توسعه ی تکنولوژی مثل طوفانی نظام آموزشی را متحول خواهد کرد اما در این حد هم نیست که ربات ها جای معلمان را بگیرند.
معلمی از نوع انسان می تواند مؤلفه های زیادی را در کلاس ایجاد کند اما ربات نمی تواند. در زیر دو دلیل اصلی را بررسی می کنیم که چرا ربات ها نمی توانند جای معلمان انسانی را بگیرند:

تشخیص سرنخ های اجتماعی

کار معلم به تدریس محدود نمی شود. اگرچه ربات ها می توانند در یادگیری به کودکان کمک کنند اما نمی توانند سرنخ های اجتماعی را که در کلاس اتفاق می افتند بفهمند.
یکی از نقش های اولیه ی معلم این است که مشکلات دانش آموزان را در کلاس تشخیص دهد. ربات ها می توانند مشکلات تکنیکی را تشخیص دهند و براساس آن عمل کنند ولی نمی توانند مسائلی مانند مشکلات گفتاری یا احساسات را تشخیص دهند.
معلمان مهم هستند چون کودکان به فردی نیاز دارند که به سرنخ های اجتماعی آن ها توجه کند و براساس این سرنخ ها با آن ها تعامل کند. حمایت از دانش آموز به دلسوزی زیاد و درک عواطف انسانی نیاز دارد و ربات ها دقیقا برای این کار ساخته نشده اند. فرزند شما برای ارتباط به انسان ها نیاز دارد و معلمان برای حمایت از آن ها طی این روند ضروروی هستند.

توانایی الهام بخشی

توانایی منحصر به فرد معلمان این است که می توانند در یادگیری الهام بخش کودکان باشند. انسان ها موجوداتی اجتماعی هستند و ترجیح می دهند که از انسان های دیگر یاد بگیرند. ربات ها ممکن است در تدریس وقایع، منطق و تئوری ها خوب باشند اما نمی توانند مهارت هایی هم چون همدلی و تجارب زندگی را یاد دهند. چنین ویژگی های منحصر به فرد انسانی برای رشد و یادگیری ضروری هستند و هیچ راهی وجود ندارد که ربات ها جایگزین این مؤلفه ها شوند.
پس نگران نشوید! کلاس کودکان مثل داستان های علمی تخیلی ترسناک توی فیلم های آینده نگر نخواهد شد.

معلمان و تکنولوژی

لازم نیست که یا معلم در کلاس باشد یا ربات یعنی یا این یا آن. همان طور که اشاره کردیم ربات ها برای کمک به معلم در کلاس طراحی می شوند. دلیل دیگری که می گوید ربات ها نمی توانند جایگزین معلمان شوند این است که باید در کنار هم باشند.
چه طور ممکن است؟ نکات زیر را بخوانید تا متوجه شوید:

  • برخی از تمرینات خسته کننده و تکراری هستند. بیش تر وقت معلم ممکن است به جمع آوری تکالیف بگذرد و این که برگه ها را تصحیح کند و مطالب کتاب را به ذهن بسپارد. این کارها ممکن است مانع این شوند که معلم خوب تدریس کند. ربات ها می توانند کارهای کم اهمیت کلاسی را انجام دهند و وقت و انرژی معلم تلف نشود.
  • بسیاری از دانش آموزان به خاطر شرایط جسمی و روحی ممکن است در تحصیل با مشکل مواجه شوند مشکلاتی مانند فلج یا اختلال توجه. با کمک هوش مصنوعی و تکنولوژی هایی مانند واقعیت مجازی و ابزار یادگیری فردی، معلمان می توانند از ربات ها برای جلب توجه کودکان استفاده کنند. علاوه بر این معلمان می توانند پیش از شروع تدریس از هوش مصنوعی برای تشخیص ناتوانی های بالقوه ی کودکان در کلاس استفاده کنند. این مسئله باعث تشخیص دانش آموزان ضعیف تر و توجه لازم به آن ها می شود.

به جای این که پیشرفت تکنولوژی، تهدیدی برای آموزش انسانی باشد می تواند به معلم کمک کند تا دانش آموزانش با بهترین امکانات، بیشترین یادگیری را تجربه کنند.
تحصیل برای همه یکسان نیست اما ربات ها می توانند به معلمان در کم کردن این فاصله کمک کنند. پس به جای این که نگران باشید ربات ها جای انسان را بگیرند سعی کنید تصور کنید روزی تکنولوژی و معلمان انسانی با هم کار کنند تا بهترین تجربه ی یادگیری را در اختیار دانش آموزان قرار دهند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.