5 تکنیک اثبات شده برای یادگیری آسان زبان روسی

وقتی پرکاربردترین زبان های صحبت شده در دنیا را فهرست کنید زبان روسی در جایگاه هشتم قرار خواهد گرفت. زبان روسی همچنین اولین زبان بیشتر کشورهای اروپای شرقی است.

دانستن زبان روسی، سفر به کشورهایی مانند بلاروس، اوکراین، ارمنستان، لیتوانی، استونی و البته روسیه را آسان تر می کند. حالا می خواهد برای تفریح به این کشورها سفر کنید یا برای تجارت و کسب و کار.

یادگیری این زبان اسلاوی، چالش ذهنی مهیجی را فراهم می کند چون باید الفبای سیریلی و چند قاعده ی گرامری پیچیده را کشف کنید. از معلمی با تجربه و مهربان کمک بگیرید تا زبان روسی را به صورت آنلاین بیاموزید و با افزایش مهارت هایتان احساس می کنید که به دستاورد خوبی رسیده اید. برای این که مطالعات خود را شروع کنید پنج تکنیک اثبات شده برای یادگیری آسان زبان روسی را در اختیار شما قرار می دهیم.

 انگیزه

اولین گام برای پیدا کردن و حفظ انگیزه ی خود برای یادگیری این زبان این است که از خود بپرسید چرا می خواهید زبان روسی یاد بگیرید؟ آیا برای تعطیلات می خواهید به روسیه یا کشوری روسی زبان بروید یا برای کار می خواهید به روسیه بروید؟

به عنوان یک توریست، خوب است که واژه هایی را برای سوار شدن به وسایل نقلیه ی عمومی، سفارش غذا در رستوران، اتاق گرفتن در هتل یا کمک گرفتن در صورت نیاز بدانید. اگر هدفتان شغلی است پس به واژه هایی تخصصی تر نیاز دارید.

اگر بتوانید نیازهای خود از یادگیری این زبان را تشخیص دهید، می توانید معلم زبان روسی مناسبی را پیدا کنید. علاوه بر این انگیزه ی لازم برای پشتکار در خواندن این زبان را به دست می آورید. با داشتن انگیزه ی درست دیگر مشکلی ندارید که وقت خود را صرف یادگیری لغت و گرامر کنید. در واقع این که هر روز سعی کنید زمانی را برای مطالعه کنار بگذارید، بهترین کاری است که باعث حفظ انگیزه و پیشرفت شما می شود.

بر الفبای سیریلی پیروز شوید

دومین تکنیک برای یادگیری آسان زبان روسی این است که با 33 حرف الفبای سیریلی آشنا شوید. ممکن است در ابتدا این الفبا وحشتناک به نظر برسد اما کمی دقیق تر که نگاه کنید متوجه می شوید که ظاهر برخی حروف بسیار به الفبای انگلیسی شباهت دارد.

یکی از مثال های خوب، لغت airport انگلیسی و аэропорт روسی است. دقیق که نگاه کنید ‘a’، ‘e’، ‘p’، ‘o’, و ‘t’ را می بینید. مرحله ی بعد، یادگیری صداهای مربوط به حروف مختلف است. برای مثال حرف روسی ‘H’ صدای  ‘n’دارد. با فراگیری سیریلی می توانید شروع به تلفظ کلمات کنید. (همان طور که در زمان کودکی، برای خواندن و نوشتن از آواشناسی استفاده می کردید).

لغات پایه را یاد بگیرید

علاوه بر آشنا شدن با الفبای سیریلی، چند کلمه ی رایج را هم یاد بگیرید. برای این که درخواست هایتان فهمیده شوند یا مکالمه ی ساده ای داشته باشید چند کلمه یاد بگیرید. با مجهز شدن به چند کلمه، می توانید به برنامه های زبان روسی گوش کنید یا متون روسی را بخوانید.

همین دوکار باعث افزایش دانش واژگان شما می شوند. لغات جدید را روی فلش کارت بنویسید (یک سمت فارسی و سمت دیگر روسی). مرتب آن ها را تمرین کنید و وقتی ده بار لغتی را درست گفتید، آن را در دفتر بنویسید و فلش کارت ها را دور بیندازید. ناگهان متوجه می شوید که به 100 واژه تسلط پیدا کرده اید.

گرامر را سفت بچسبید

برای اینکه بر هر زبانی مسلط شوید هیچ راهی برای فرار از گرامر ندارید. و گرامر روسی هم املا و قواعد تلفظی متفاوتی دارد. به هر حال وقتی به صورت آنلاین با یک فرد بومی، روسی می آموزید او شما را قدم به قدم در طول قواعد گرامری هدایت می کند.

هنگامی که گرامر را به بخش هایی کوچک و قابل یادگیری تقسیم می کنید تعجب می کنید که چه سریع این گرامر جزو عادت های شما شده است. ترتیب یادگیری که معلم پیشنهاد می کند را دنبال کنید و تا زمانی که قواعد فعلی را خوب یاد نگرفته اید به سراغ قاعده ی بعدی نروید.

هنگامی که قاعده ی جدیدی را یاد می گیرید با نوشتن جملات پایه و بلند گفتن آن ها گرامر خود را تقویت کنید. با صرف زمان در این مرحله، گرامر پایه ی خود را قوی می کنید.

خود را در زبان روسی غرق کنید

غرق شدن در زبان، سریع ترین راه برای یادگیری آن است. یکی از روش های انجام این کار، تماشای فیلم های روسی، برنامه های تلویزیونی، گوش دادن به پادکست، تماشای ویدئوهای روسی در یوتیوب و همین طور خواندن مجله ها، کمیک و کتاب های روسی است.

همه ی این ها، راهکارهایی لذت بخش و بی دردسر برای یادگیری گرامر، لغت و تلفظ زبان روسی به علاوه ی آشنا شدن با فرهنگ این کشور است. هنگامی که برای خواندن زبان روسی برنامه ریزی می کنید این فعالیت ها را هم در برنامه ی خود بگنجانید. برنامه ی تلویزیونی را به زبان روسی دانلود کنید تا موقع صبحانه تماشا کنید.

در مسیر رفتن به سر کار به پادکست روسی گوش دهید و تا جای ممکن فرصتی ایجاد کنید تا با معلم روسی خود به صورت آنلاین صحبت کنید. عصرها یا شب ها بنشینید و فیلم پرفروشی را نگاه کنید که به زبان روسی دوبله شده باشد یا از تاریخ مهیج سینمای روسیه لذت ببرید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.