نگاهی اجمالی بر Google Scholar

Google Scholar چیست؟

 موتور جستجوی Google Scholar، تارنمایی است که نشریات پژوهشی و منابع دانشگاهی را جستجو می‌کند.

اما ‍‍معلم من گفته است که از Google استفاده نکنم! Google و Google Scholar باهم چه تفاوتی دارند؟

 Google محتوای عمومی وب‌سایت را مورد جستجو قرار می‌دهد. معلم شما گفته است از Google استفاده نکن؛ به این معنا که شما نباید محتوای عمومی وب‌سایت را مورد جستجو قرار دهید.

Google Scholar متفاوت است. این موتور جستجو همان نوع کتاب، مقالات و اسنادی را جستجو می‌کند که در کاتالوگ کتابخانه‌ها و پایگاه‌های داده جستجو می‌کنید. تمرکز پژوهشی و مستند Google Scholar آن را از Google معمولی متمایز می‌سازد.

خوب Google Scholar چه ارتباطی به پایگاه‌های داده دارد و چه تفاوتی باهم دارند؟

نوعی همپوشانی بین محتوا در Google Scholar و پایگاه‌های داده‌ی کتابخانه وجود دارد. همچنین بسیاری از نقل‌قول‌ها در Google Scholar، به‌کل متن در پایگاه‌های داده‌ی کتابخانه یا پایگاه‌های داده‌ای که به‌صورت عمومی در دسترس هستند پیوند می‌خورند. درحالی‌که Google Scholar حاوی تمام مطالبی نخواهد بود که در پایگاه‌های داده کتابخانه موجود است.

آیتم‌های Google Scholar را چگونه جستجو و یا مشاهده کنم؟

Google Scholar مانند Google عادی، ابتدا مرتبط‌ترین نتایج را بر اساس متن کامل، نویسنده، منبع و تعداد دفعاتی که در منابع دیگر ذکرشده است نمایش می‌دهد اما بعضی از اقدامات آن از Google متفاوت است: کلیک روی یک عنوان ممکن است شمارا به‌جای هدایت به خود سند (متن)، به یک نقل‌قول یا توصیف ببرد. Google Scholar شمارا لزوماً به متن کامل هر نتیجه جستجویی نخواهد برد.

چگونه کل متن را در نتایج جستجوی خودم پیدا کنم؟

برای یافتن کل متن، نخست به دنبال یک لینک PDF یا HTML با عنوان دقیق مقاله یا لینک Online Resources @SHSU باشید. این لینک‌ها به شما کمک خواهند کرد کل متن را بیابید، خواه در متونی که در دسترس عموم قرارگرفته است و خواه در متونی که در پایگاه‌های داده آنلاین پیشنهادی توسط SHSU وجود دارند.

برچسب‌ها:

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.