معرفی وب‌سایت Science Direct

Science Direct وب‌سایتی است که امکان دسترسی به پایگاه دادهٔ بزرگی از فهرست کتب و انتشارات پزشکی ناشر هلندی Elsevier (الزویر) را فراهم می‌کند. این وب‌سایت میزبان بیش از هجده میلیون مورد محتوا از بیش از ۴۰۰۰٫ ناشر مجلات دانشگاهی و ۳۰۰۰٫ ناشر کتاب‌های الکترونیکی الزویر را فراهم آورده است. دسترسی به‌کل متن مقالات نیازمند پرداخت حق اشتراک است؛ اما فرادادهٔ کتابشناسی به‌رایگان قابل‌استفاده است. مدیریت Science Direct در اختیار ناشر انگلیسی- هلندی یعنی الزویر هست. آغاز به کار این وب‌سایت به مارس ۱۹۹۷٫ برمی‌گردد.

Science Direct وب‌سایتی است که با پرداخت حق اشتراک، اجازهٔ بهره‌مندی از پایگاه داده تحقیقات علمی و پزشکی عظیمی را فراهم می‌کند و منبع بزرگی از اطلاعات مهم و ضروری برای میلیون‌ها متخصص و پژوهشگر در سراسر جهان هست.

Science Direct

وب‌سایتی است که دسترسی افراد بر اساس پرداخت آبونمان به پایگاه دادهٔ بزرگی از تحقیقات علمی و پزشکی را ممکن می‌سازد و همچنین حاوی بزرگ‌ترین مجموعهٔ الکترونیکی متون کامل و اطلاعات کتابشناسی درزمینهٔ ی علوم، فنّاوری و پزشکی است.

Science Direct یکی از چندین زیرمجموعهٔ Elsevier یعنی بزرگ‌ترین ناشر علمی جهان هست که از ماه مارس ۱۹۹۷ میلادی فعالیت خود را رسماً آغاز نموده است.

این وب‌سایت حاوی بیش از پانزده میلیون مقاله علمی است و بالغ‌بر ۹۰۰۰۰۰٫ مورد از این مقاله‌ها دارای دسترسی باز می‌باشند. چنین مقالاتی همترازخوانی شده‌اند و به‌رایگان قابل‌خواندن، دانلود و استفادهٔ مجدد هستند.

چکیده‌های مقالات به‌رایگان در اختیار افراد قرارگرفته‌اند اما استفاده از متون کامل آن‌ها (در قالب PDF و در مورد انتشارات جدیدتر به‌صورت HTML) نیازمند پرداخت حق عضویت یا به صورت پولی است.

بااینکه تمرکز اصلی وب‌سایت Science Direct بر علوم پایه، فنی و پزشکی است، تعداد زیادی از مقالات و مجلات با موضوع علوم انسانی و اجتماعی را نیز دربرمی گیرد.

تاریخچهٔ Elsevier

نام Elsevier در سال 1850٫ و زمانی ابداع شد که لوئیس الزویر شروع به فروش کتاب به دانشجویان و دانش آموزان کرد. این انتشارات یکی از اولین ناشران مجلات و کتب علمی است. مقر آن در آمستردام هلند است. همچنین یکی از ناشران پیشتاز آثار چندرسانه‌ای است. این شرکت تولیدکنندهٔ محصولات و خدمات پزشکی، علمی و فنی در سراسر جهان است و یکی از این خدمات همان پایگاه دادهٔ Science Direct است.

در نشان‌وارهٔ Elsevier که از مشهورترین‌ها در جهان است، تصویر پیرمردی است که در حال چیدن انگور از درخت است. انگور دور درخت نارون (که درختی بدون میوه است) پیچیده شده است و متنی روی آن و به زبان لاتین non solus و به معنای «تنها نیستی» نوشته‌شده است. تاریخچهٔ رسمی Elsevier بیان می‌کند که این لوگو نشان‌دهندهٔ ارتباط بین ناشر و پژوهشگر است. درخت نارون که نماد ناشر است باید حمایتی قدرتمند از درخت انگور که همان پژوهشگر است را فراهم کند تا ثمر دهد.

این ناشر از زمان آغاز به کار خود به‌صورت رسمی، گسترش قابل‌توجهی نموده که شامل ظهور پایگاه‌های دادهٔ بزرگ جهان یعنی Science Direct و Scopus می‌باشد.

طبقه‌بندی مجلات Science Direct

مجلات این پایگاه داده به‌طورکلی در ۴٫ گروه اصلی طبقه‌بندی‌شده‌اند:

  • علوم فیزیکی و مهندسی: مهندسی شیمی، علوم کامپیوتر، انرژی، فلزکاری، ریاضیات، فیزیک و نجوم.
  • علوم زیستی: بیوشیمی، ژنتیک، زیست‌شناسی مولکولی، محیط‌زیست، ایمونولوژی و میکروبیولوژی.
  • علوم بهداشتی: داروسازی، دامپزشکی، علوم پزشکی و دندانپزشکی.
  • علوم اجتماعی و انسانی: هنر، تجارت، مدیریت، حسابداری و اقتصاد، روانشناسی و علوم اجتماعی.

جستجو در Science Direct

مشخصه‌های پایگاه دادهٔ Science Direct شامل هشدار جستجویی است که به‌محض اضافه شدن مقاله جدید و مرتبط با موضوع انتخابی شما به پایگاه داده، برای شما ارسال خواهد شد.

به‌منظور جستجوی راحت‌تر، Science Direct محتوای علمی خود را بر اساس موضوع و حروف الفبا طبقه‌بندی کرده است تا دانشجویان و محققان با جستجوی اولین لغت، موضوعی که در پی آن هستند را به‌راحتی پیدا کنند.

Science Direct برای پژوهشگران علاوه بر جستجو بر اساس موضوع، امکان جستجوی منابعی که لازم دارند را به‌وسیلهٔ بعضی طبقه‌بندی‌های فهرست شده در زیر فراهم نموده است.

جستجو بر اساس واژگان کلیدی: محققان می‌توانند با جستجوی واژگان کلیدی مرتبط با موضوع تحقیق موردنظر خود در صفحهٔ خانه به مقالات مرتبط دست یابند.

جستجو بر اساس نام نویسنده: ویژگی دیگر جستجو بر اساس محتوا و از طریق نام محقق است تا به این وسیله تمام مقالات نوشته‌شده توسط آن نویسند را بیابید.

جستجو بر اساس نام کتاب/ مجله: محققان می‌توانند مستقیماً و از طریق جستجوی نام کتاب و مجله‌ای که می‌خواهند آن را مشاهده کنند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.