یادگیری زبان با جویی و چندلر و راس، مانیکا و فیبی و ریچل !

از نظر خیلی از علاقه‌مندان حوزه فیلم و سریال فرندز (Friends) به‌عنوان یکی از بهترین‌های سریال‌ها در ژانر سیتکام مطرح است (Sitcom). این سریال از سپتامبر 1994 تا می 2004 در ده فصل و 236 قسمت از شبکه NBC پخش شد. آخرین قسمت این سریال 52.5 میلیون بیننده داشت و این قسمت را به پنجمین قسمت آخر پربازدید تاریخ تلویزیون تبدیل کرد! 62 نامزدی برای جوایز امی ساعات پربیننده (Primetime Emmy Awards)، رتبه 21 TV Guide’s 50 Greatest TV Shows of All Time تنها و تنها بخش کوچکی از جوایز این سریال است.

مقدمه

در لیست ده سریال کمدی برتر فیلم بازان، سریال فرندز تا مدت‌ها جا خوش کرده بود. این سریال با تیکه‌های خنده‌دار و شخصیت‌های متمایز از چندلر بینگ و شوخی‌های قهقهه آورش گرفته تا سادگی‌های فیبی بوفی و تمیزکاری‌های مانیکا گلر.

فرندز

از ازدواج‌های پرشمار راس تا قبل از سی‌سالگی تا خودخواهی‌های ریچل، همه و همه در کنار داستان‌پردازی این سریال و شخصیت‌های فرعی، فرندز رو به‌عنوان یک استثنا در دنیای طنز مطرح کرده است.

سریال فرندز

شاخصه دیگر این مجموعه داستان در داستان بودن این سریال است. هر اپیزود، چند اتفاق را شامل می‌شد که بخشی از کاراکترهای اصلی داستان را درگیر می‌کند و این داستان‌ها در مسیری طی می‌شود که به‌موازات تم اصلی داستان و شخصیت‌های درگیر آن پیش برود.

داستان این سریال عمدتاً در دو لوکیشن اتفاق می‌افتد: کافه central perk و آپارتمانی که مانیکا و ریچل به همسایگی چندلر و جویی در آن زندگی می‌کنند. تمامی ماجراهای کمدی و عاشقانه این سریال مسائل مربوط به زندگی روزمره شخصی و حرفه‌ای شخصیت‌های اصلی داستان را نشان می‌دهد؛ مانند تست‌های بازیگری جویی، تلاش‌های ریچل برای کار در صنعت مد. این شش شخصیت هریک دارای قرارها و روابط عاطفی جدی‌ای هستند، مانند مونیکا با ریچارد برک و راس با امیلی.

رابطه متناوب راس و ریچل بیشترین روایت تکراری داستان است. در طول ده فصل نمایش، آن‌ها بارها وارد رابطه عاطفی می‌شوند و دوباره از هم جدا می‌شوند. در طول مجموعه، راس برای مدت کوتاهی با امیلی ازدواج می‌کند و پس‌ازآن چندلر و مونیکا نیز پس از یک ارتباط عاشقانه طولانی یکدیگر ازدواج می‌کنند و فیبی و مایک هانیگان نیز زندگی مشترک خود را در فصل های انتهایی این سریال آغاز می کنند.

همسر سابق راس کارول ویلیک، پسر آن‌ها بن گلر و سوزان بانچ و گانتر و از همه مهم‌تر دوست سابق چندلر، جنیس، با اون صدای آزاردهنده اما قلب مهربانش در کنار خواهر نچسب فیبی، ارسلا از دیگر شخصیت‌های مهم این داستان هستند.

جدا از جذابیت و طنز این سریال، این مجموعه می‌تواند در آموزش زبان انگلیسی و به‌طور خاص انگلیسی رایج در محاوره روزمره کاربردی و مفید باشد. بعدازاین مقدمه بلند، نمودهایی از آموزش زبان انگلیسی در سریال فرندز را باهم مرور خواهیم کرد:

اصلاحات و عبارات محاوره‌ای:

اصلاحات و عبارت‌های محاوره‌ای روزمره زبان انگلیسی به‌وفور در این سریال یافت می‌شود. شاید در نگاه اول دیدن برخی از بخش‌های و فهم آن آسان باشد اما اگر با نگاهی آموزشی به این موضوع دقت کنیم نمونه‌های بسیاری از جملات محاوره‌ای را در این سریال فرامی‌گیریم. نمونه‌هایی که خود می‌تواند تا حد بسیاری به ما در یادگیری زبان کمک کند. به این بخش یک‌دقیقه‌ای توجه کنید:

در این ویدئو، مایک پدر و مادر خود را به فیبی معرفی می‌کند. در این معرفی مایک از اسم کامل پدر و مادرش استفاده می‌کند، این یعنی در تلاش است تا ارتباط اولیه این سه شخصیت به صورتی رسمی باشد.

فیبی پاسخ می‌دهد: What a delight. این عبارت شکل رسمی‌تری از nice to meet you است و در کنار آن فیبی تلاش می‌کند تا با کنترل intonation صدا فضا را رسمی کند؛ اما درنهایت وقتی مادر مایک اشاره می‌کند که ساختمان منزلشان سه‌طبقه است. اینجاست که فیبی عبارت holy crap که بسیار غیررسمی و دوستانه است را استفاده می‌کند.

مثال دیگری از intonation و اهمیت آن.

راس وقتی به رابطه عاطفی بین مانیکا و چندلر پی می‌برد از عبارت زیر به این صورت استفاده می‌کند.

My best friend and my sister?

اما بعد از صحبت‌های چندلر و مانیکا، لحن راس تغییر کرده و جمله را به‌صورت خبری بیان می‌کند.

My best friend and my sister.

ملاحظات فرهنگی

دانستن زبان با در نظر گرفتن ملاحظات فرهنگی آن کشور می‌تواند تا حد بسیاری به یادگیری سطح بالا و حرفه‌ای آن زبان منجر شود. ویدئوی زیر را ملاحظه کنید:

ولنتاین روز مهمی در زندگی هر آمریکایی است. مخصوص مجردها، مخصوص جویی، گرچه در این سریال جویی روابط عاطفی زیادی را تجربه کرد اما درنهایت دوست دارد که ولنتاین رو با عشق زندگیش بگذرونه!

خانم‌ها و آقایان این شما و این هم بهترین سی ثانیه تاریخ فرندز!

 

سادگی بیان

بخش مهم دیگری که در یادگیری زبان انگلیسی با استفاده از سریال فرندز می‌توان اشاره کرد ساده بودن دیالوگ‌های استفاده‌شده توسط شخصت های داستان است. در مقایسه با سریال‌هایی مثل The big bang theory، دیالوگ‌های استفاده‌شده در سریال فرندز بسیار کاربردی‌تر و ساده‌تر هستند. اگرچه این سریال در آمریکا پخش می‌شد، اما به نظر می‌رسد که نگاه نویسنده‌های این مجموعه به سمت جذب مخاطبان جهانی معطوف شده بود.

 

نظر شما در مورد این سریال چیست؟ به نظر شما دوست‌داشتنی‌ترین شخصیت این داستان چه کسی است؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  1. میترا دباغی گفت:

    به نظر من یکی از بهترین سریال های تاریخه. همه شخصیت‌اش خاص و عالی ان. مخصوصا چندلر. حیف که چندلر درگیر مسائل حاشیه ای شد.