تقویم محتوا چیست و چگونه یک تقویم محتوا درست کنیم؟

برای افرادی که در زمینه تولید محتوا فعالیت دارند، نام تقویم محتوا بسیار آشنا است. اما بسیاری از افراد تنها نام آن را در این زمینه شنیده‌اند و نمی‌دانند چگونه باید تقویم محتوا برای کسب و کار خود داشته باشند. اگر کیبورد و Word را در نظر نگیریم، تقویم محتوا اصلی‌ترین صلاح یک تولید کننده محتوا است.

تعریف تقویم محتوا

همانطور که از نام آن پیداست تقویم محتوا، برنامه زمانبندی شده برای تولید و انتشار محتوا است. با تهیه این تقویم تیم تولید محتوا طبق یک برنامه مشخص و مدون اقدام به تولید و انتشار محتوا می‌کنند. یک استراتژیست محتوا، هر روز خود را با تقویم محتوایی می‌گذراند.

چرا نیاز به تقویم محتوا داریم؟

بدون داشتن تقویم محتوا درست، کارها به صورت پراکنده و نامنظم انجام خواهد شد. با داشتن یک تقویم مناسب کارها هدفمند و با یک نظام مشخص انجام می‌شود. داشتن یک تقویم محتوا مزیت‌های زیر را با خود به همراه دارد.

تولید محتوا طبق زمان بندی انجام می‌شود.

از هدر رفتن منابع مالی و انتشار تولید محتوای بی هدف جلوگیری می‌شود.

زمان به ثمر نشستن موفقیت‌ها مشخص می‌شود.

مدیریت بودجه راحت‌تر می‌شود.

توقعات رسیدن به هدف برای تیم منطقی‌تر خواهد شد.

از تولید محتوای تکراری جلوگیری می‌شود.

امکان نظارت بر روند تولید محتوا ساده‌تر خواهد شد.

کارایی و اثر بخشی تیم محتوا بیشتر خواهد شد.

امکان ارزیابی عملکرد تیم فراهم می‌شود.

هر شخص در تیم محتوا، فعالیت روزانه و ماهانه خود را از قبل متوجه می‌شود.

آموزش ساخت تقویم محتوا اصولی

ساخت یک تقویم محتوای اصولی، پیچیدگی‌ها و ابهامات خاص خود را دارد اما ما در این نوشتار قصد داریم تا شیوه ساده‌تری از آن را برای شما بازگو کنیم.

 • ارزیابی محتوای پیشین

پیش از شروع هر کاری، با ارزیابی محتوای گذشته شروع کنید. باید محتوا‌های منتشر شده خود را بازبینی کنید و نگاه کنید که کدام یک از آنها بازدید بیشتر و کدام یک بازدید کمتری داشته است. دلایل آن را یاداشت کنید و سعی کنید از نقاط قوت و ضعف آنها برای تولید محتوای بعدی استفاده کنید. این کار باعث عدم هدر رفتن زمان و بودجه مالی  می‌شود و در عین حال نیز یک راهنمای بسیار دقیق و جذاب برای شما خواهد بود.

 • اهداف تولید

برای تولید یک محتوای عالی، باید هدف خود را مشخص کنید. باید بدانید به چه علت تولید محتوا می‌کنید و هدف شما از اینکار چیست. آیا به دنبال افزایش فروش هستید؟ آیا به دنبال افزایش بازدید هستید؟ آیا می‌خواهید مخاطبان یا مشتریان خود را حفظ کنید؟ دلیل آن هرچه که هست، باید مشخص باشد چون اگر ندانید برای چه هدفی تولید محتوا می‌کنید؛ شما تنها وقت خود را تلف کرده‌اید.

 • کلمات کلیدی

این موضوع آنقدر مهم است که باید بیش از هر موضوع دیگری بر روی آن تمرکز کرد. شما تنها با داشتن یک ایده نمی‌توانید موفق شوید و باید با سرچ کلمات کلیدی که مخاطبین مورد نظر شما انجام دادند؛ و استفاده آنها در محتوا جامعه مخاطبین خود را افزایش دهید. بررسی کلمات کلیدی رقبا نیز باید در دستور کار قرار بگیرد تا بتوانید ورودی خوبی از گوگل داشته باشید. اگر بدانید مخاطبین شما چه کلماتی را در گوگل سرچ کردند و به دنبال چه چیزی در حوزه شما هستند آنوقت می‌توانید بهترین محتوا را تولید کنید.

 • کانال‌های انتشار محتوا را مشخص کنید

باید بدانید جامعه مخاطبین هدف شما در کدام رسانه و پلتفرم بیشتر هستند. تنها به سایت و یا بلاگ بسنده نکنید و فعالیت خود را گسترش دهید. پس از آنکه متوجه شدید کدام رسانه بیشترین مخاطب شما را در خو جای داده، با توجه به سبک همان پلتفرم تولید محتوا کنید. در تمامی پلتفرم‌ها فعالیت کنید و از انتشار یک محتوا در همه آنها پرهیز کنید.

 • فرم محتوای خود را مشخص کنید

پس از اینکه کانال اصلی انتشار محتوای خود را پیدا کردید باید فرم محتوا را نیز پیدا کنید. برای اینکه بتوانید اثر بخشی بیشتری داشته باشید باید در تمامی این فرم‌ها تولید محتوا داشته باشید. فرم‌های محتوا عبارت اند از: متنی ( مناسب سایت، وبلاگ، توئیتر و پلتفرم‌هایی مانند ویرگول)، تصویری ( عکس تنها مناسب پینترست و اینستاگرام است و اگر می‌خواهید ویدئو منتشر کنید باید یوتیوب، آپارات و اینستاگرام را در نظر داشته باشید.)، صوتی ( برای انتشار محتوا صوتی بهترین راه آپلود آن در برنامه‌های پادکست خواهد بود.)

 • تعیین انتشار محتوا در روز

گوگل و مخاطبین شما ترجیح می‌دهند با یک نظم مشخص تولید محتوا صورت بگیرد و رسانه شما همیشه آپدیت باشد. این موضوع بسیار مهمی است که باید در تقویم محتوا نوشته شود تا نظم و استراتژی انتشار محتوا مشخص شود. اما یادتان باشد کیفیت را فدای کمیت نکنید؛ اگر میدانید که تنها امکان تولید و انتشار دو محتوا با کیفیت در روز وجود دارد همان را انجام دهید زیرا دهها محتوای بی کیفیت در روز هیچ سودی برای شما نخواهد داشت.

 • بازنشر محتوای قبلی

قطعا شما نیز در گذشته یک محتوای بسیار جذاب تولید کرده‌اید که در زمان خود بازدید خوبی از آن شده است و مخاطبین جدید شما آن را از دست داده‌اند. در این حالت شما باید بک برنامه ریزی برای بازنشر آن داشته باشید. اما باید به این مساله توجه کنید که صرفا آن را دوباره منتشر نکنید و با یک فرمت جدید آن را به مخاطبان خود هدیه کنید. اگر قصد دارید آن را در پلتفرم دیگری منتشر کنید نیز آن را طبق همان پلتفرم بازسازی کنید تا تاثیر بیشتری داشته باشد.

 • ترند‌های روز را در نظر بگیرید

درست است که تقویم محتوایی از ابتدای ماه بسته می‌شود و در یک چهارچوب خاص حرکت می‌کند، اما باید از ابتدا به فکر ترند‌های روز و یا اتفاقات لحظه‌ای باشید. در ابتدای ماه باید روز‌های خاصی که می‌توانید برای آن تولید محتوای اختصاصی داشته باشید را در تقویم بگنجانید و در لحظه نیز باید انعطاف تولید محتوای ترند روز را داشته باشید و ان را پیشبینی گنید. نگذارید تقویم محتوایی شما را در یک مسیر بسته نگه دارد.

 • دعوت به اقدام مناسب

همانطور که در قسمت 2 به شما گفتیم شما باید بدانید برای چه چیزی تولید محتوا می‌کنید و با آن هدف اقدام به تولید و انتشار آن بکنید. زمانی که دلیل آن را متوجه شدید حالا در این قسمت باید آن را به همان دلیل؛ دعوت به اقدام مناسب بکنید. به طور مثال شما می‌خواهید مخاطبان شما از شما خرید کنند، پس در یک مکان مناسب آنها را دعوت به خرید می‌کنید. این دعوت به خرید می‌تواند انتخاب محصول، رفتن به صفحه محصول و یا هر چیز دیگری باشد. باید توجه کنید که جاگذاری دعوت به اقدام بسیار مهم است.

 • ابزار‌های تولید تقویم محتوا

این ابزارها باید قابل ادیت و اشتراک گذاری باشند. نرم افزار‌هایی مانند اکسل، یا ابزارهایی مانند گوگل شیت و یا تقویم گوگل از این دست ابزار‌ها هستند که می‌توانند بین اعضای تیم به اشتراک گذاشته شوند و قابلیت ادیت ساده دارند.

 • ابزار مدیریت تیم محتوا

این ابزارها برای مدیریت تیم محتوا کاربرد دارد که با استفاده از آن می‌توان در هر لحظه با تیم ارتباط برقرار کرد و دستورالعمل‌های سریعی را به ثبت رساند. تسکولو، ترلو، آسنا و.. از این ابزارها هستند که می‌توان با توجه به سلیقه و راحتی تیم از آنها استفاده کرد.

 • تعیین افراد برای تولید محتوا

در تقویم محتوا تنها مشخص کردن اینکه چه چیزی در چه پلتفرمی تولید و منتشر شود کافی نیست. شما باید هر فردی را متناسب با تخصصی که دارد در جای درست قرار دهید. کسی که توان تولید محتوای صوتی دارد مناسب تولید محتوای گرافیکی نخواهد بود و کسی که می‌تواند تولید محتوای تصویری انجام دهد، مناسب تولید محتوای متنی نیست و باید هر کسی را در جایگاه اصلی که به آن تعلق دارد نشاند و استفاده کرد.

 • نظارت تقویم محتوا

تقویم محتوا صرفا برای ساخت مسیر تولید نمی‌شود و شما باید آن را مدیریت و نظارت کنید. چند درصد از محتوا‌های از پیش تعیین شده منتشر شده‌اند، اثر بخشی کدام بیشتر بوده است، در مسیر به چه مشکلاتی برخورد کرده‌اید و…. از جمله اقدامات نظارتی است که می‌تواند کسب و کار شما را هدایت کند و در عین حال تقویم محتوایی اثر بخش و مفیدی داشته باشید.

برچسب‌ها:,

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.