چگونه تلفظ بهتری در زبان انگلیسی داشته باشیم؟

قطعا برای شما هم اتفاق افتاده است که در کشور انگلیسی زبان، جمله‌ای را گفته‌اید که برعکس آن را برای شما انجام دادند و یا اصلا متوجه منظور شما نشدند و از شما خواستند که دوباره جمله خود را تکرار کنید. دلیل این موضوع کاملا مشخص و ساده است، شما در تلفط اصلی‌ترین کلمات جمله اشتباه کرده‌اید!

متاسفانه در زبان انگلیسی کلماتی هستند که آوای مشابه به یکدیگر را دارند و همین مساله زمینه ساز مشکل برای صحبت کردن است. کلماتی مانند way، weigh و whey دقیقا آوا و تلفظ مشابه دارند و یا بخش omb در کلمات comb، bomb و tomb هر کدام به یک نوع متفاوت تلفظ می‌شوند. اگر هر کدام را به نحو احسنت تلفظ نکنید قطعا به مشکل برخواهید خورد.

راه حل این مشکل چیست؟

گوش کردن زیاد با تمرکز بالا

بهترین راه برای یادگیری تلفظ صحیح کلمات انگلیسی گوش دادن هست. شما باید پیش از اینکه مکالمه را شروع کنید شنونده خوبی باشید تا با نوع ادا کردن کلمات آشنا شوید. بهترین راه نگاه کردن فیلم و سریال با زیرنویس انگلیسی و بعد از آن گوش دادن به موسیقی و پادکست‌های زبان اصلی است. هرچه بیشتر این کار را تمرین کنید گوش شما بیشتر با تلفظ کلمات آشنا می‌شود و سپس مغز شما در هنگام استفاده از آن کلمه دقیقا همان آوا و تلفظ را به زبانتان دستور می‌دهد.

دقت به دهان و فرم لب

اگر بتوانید در حین گفتن جمله و ادای کلمات، حرکت لب و دهان خود را کنترل کنید قطعا می‌توانید تلفظ دقیق‌تر و بهتری داشته باشید. در حین تماشای فیلم و سریال اگر به لب و دهان بازیگر دقت کنید می‌توانید با تقلید از او به بهترین فرم برای تلفظ دست پیدا کنید. البته روش دیگری نیز وجود دارد. اگر در اینترنت تمرین‌های تلفظ صحیح و تمرین‌های فرم دادن به لب و دهان را جستجو کنید به ویدئو‌های جذابی دسترسی پیدا می‌کنید که در این زمینه به شدت به شما کمک می‌کند.

حرکت زبان را کنترل کنید

در تلفظ‌های حروف انگلیسی نقش زبان بسیار پررنگ است. به طور مثال قرار گیری زبان در ادا کردن حرف ر و ل نقطه مخصوص به خود را دارد. برای تلفظ صحیح هر یک از واج های انگلیسی، با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌توان دریافت که موقیت زبان و دندان‌ها باید چگونه باشد تا آن صدای خاص به درستی تلفظ شود. مخصوصا برای صداهایی مثل /Ɵ/ که در فارسی معادل دقیقی ندارند.

تشدید و تاکید برروی کلمه

در استفاده از کلمات انگلیسی تکنیکی وجود دارد که باعث فهم سریع مخاطب می‌شود. برخی کلمات هستند که املا و تلفظ یکی دارند در اینجا با تاکید و یا تشدید روی اول و یا اخر کلمه به شنونده کمک می‌کنید تا متوجه کلمه اصلی شود. به طور مثال کلمه Present را در نظر بگیرید، اگر تاکید بر روی اول کلمه باشد معنی هدیه را می‌دهد و اگر تاکید بر روی آخر کلمه باشد معنی سخنرانی می‌دهد.

لهجه‌ای که می‌خواهید صحبت کنید را مشخص کنید

در حال حاضر تلفظ بریتیش و یا امریکن در ایران اموزش داده می‌شود اما در دنیا تنها این دو کشور نیستند که انگلیسی را با لهجه خود صحبت می‌کنند. استرالیایی‌ها، کانادایی‌ها، نیوزلندی‌ها و حتی مردم آفریقای جنوبی و هند نیز انگلیسی صحبت می‌کنند و لهجه مخصوص به خود را دارند. اگر مشخص کنید که در آینده می‌خواهید به چه لهجه‌ای صحبت کنید می‌توانید با استفاده از فیلم‌ها و موسیقی‌های آن کشور گوش خود را تمرین دهید.

علائم فونتیک را بخوانید و بدانید

علائم فونتیک را در دیکشنری دیده‌اید این علائم به خواندن دقیق کلمه کمک می‌کند. متاسفانه در آموزشگاه‌ها این علائم آموزش داده نمی‌شود و شما برای یادگیری آن باید در اینترنت جستجو کنید. برای اینکه تلفظ کلمات را بهتر یاد بگیرید باید ابتدا علائم فونتیک را یادبگیرید و سپس با گوش دادن به کلمه، ان را با همان علائم بر روی کاغذ بنویسید.

تمرین Tongue Twister

در این تمرین شما کلمات هم شکل و هم آوا را پشت سر هم و سریع تلفظ می‌کنید. به طور مثال باید این جمله را چندین بار و با سرعت تکرار کنید. If Peter Piper picked a peck of pickled peppers برای داشتن جملات بیشتر میتوانید به سایت www.engvid.com مراجعه کنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.