فونتیک در زبان انگلیسی چیست؟

یادگیری زبان انگلیسی وجه‌های زیادی دارد. یکی از این وجه‌ها تلفظ صحیح کلمات است که در مطلب (چگونه تلفظ بهتری در زبان انگلیسی داشته باشیم؟) به آن اشاره کردیم. اما در این مطلب قصد داریم شما را با علائم فونتیک در زبان انگلیسی و طرز استفاده از آن آشنا کنیم.

چرا باید از علائم فونتیک برای تلفظ صحیح استفاده کنیم؟

در زبان انگلیسی بر خلاف زبان‌های دیگر، قانون و قواعدی برای تلفظ صحیح حروف وجود ندارد و هر حرف می‌تواند تلفظ بسیار متفاوتی داشته باشد. از این رو تنها دو راه پیش پای شماست؛ یادگیری اصولی علائم فونتیک و یا از انگلیسی زبان‌های بومی تقلید کنید.

واج چیست؟

به کوچکترین بخش گفتار که با جا به جایی آن معنی کلمه تغییر پیدا می‌کند واج گفته می‌شود. واج‌ها در زبان انگلیسی به دو گروه صدادار ( Vowels ) و بی صدا ( consonant ) تقسیم می‌شوند. اگر برای هر واج علامتی را در نظر بگیریم ( که پیش از این در نظر گرفته شده است) می‌توانیم با کنار هم قرار دادن آن‌ها تلفظ صحیح یک کلمه را پیدا کنیم.

حروف صدا دار در زبان انگلیسی عبارت‌اند از a, e, i, o, u که با توجه به این حروف و مثال‌های زیرعلائم فونتیک زیر قابل لمس هستند.

واج‌های بی صدا

به غیر از حروف بالا، بقیه حروف بی صدا هستند. واج و علائم زیر همراه با مثال از این دسته به صورت زیر است.

حالا زمان تمرین و باز کردن دیکشنری است.

اما چند نکته حائز را در اخر باید ذکر کنیم:

1 برخی از علائم فونتیک شبیه به حروف انگلیسی هستند اما ربطی به ان ندارند. واج /e/ که صدای “اِ” می‌دهد ربطی به حرف e ندارد که ممکن است در کلمات گوناگون به شکل‌های مختلف تلفظ شود.

2 علامت ‘ که در کلمات دو بخشی میبینید به شما نشان می‌دهد که تاکید و استرس باید در کدام بخش صورت بگیرد.

3 ممکن است در بخش فونتیک یک کلمه علائمی را ببینید که در جدول ما عنوان نشده باشد، در هر دیکشنری بخشی وجود دارد که به صورت کامل این علائم را توضیح داده و می‌توانید به ان بخش برای رمزگشایی مراجعه کنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.