بهترین دیکشنری زبان انگلیسی کدام است؟

واژه نامه و یا دیکشنری از مهمترین ابزار‌ برای یادگیری و چک کردن معنی لغات انگلیسی است. داشن یک دیکشنری خوب به ما کمک می‌کند تا برای جمله بندی دایره لغات بیشتری داشته باشیم؛ اما سوال مهم و اساسی این است که میان انبوه دیکشنری‌ها، کدام بیشتر به درد ما می‌خورد و چطور باید از آن استفاده کرد؟

زبان انگلیسی یکی از زبان‌هایی است که لغات بسیار زیادی دارد و حتی انگلیسی زبان‌های بومی نیز از تمام آنها مطلع نیستند. در حال حاضر دیکشنری‌ها به دو نوع چاپی و دیجیتال در دسترس‌هستند که خود به چند دسته و برند تقسیم می‌شوند. برخی از این دیکشنری‌ها رایگان و برای استفاده از برخی دیگر باید مبلغی را پرداخت کنید. اگر به دنبال دیکشنری خوب هستید که بتواند به شما کمک کند باید آن را مطابق سطح خود خریداری کنید وگرنه نتیجه عکس خواهید گرفت.

از دیکشنری‌های دو زبانه استفاده کنیم؟

راحت‌ترین کار برای پیدا کردن معنی یک لغت استفاده از دیکشنری‌های دو زبانه است. شما به سرعت به معنی فارسی و یا انگلیسی یک کلمه دست پیدا می‌کنید اما آیا این روش درست است؟

این کار به کسانی که ابتدای راه هستند پیشنهاد می‌شود اما باید رفته رفته آن را کنار بگذارند زیرا اگر می‌خواهند در آزمون‌های بین المللی شرکت کنند این کار ذهن آنها را تنبل می‌کند و نمی‌گذارد که در آزمون موفق شوید. در قسمت Reading آزمون آیلتس، کلماتی هستند که شما معنی آن را نمی‌دانید و باید با توجه به مفهوم جمله، آن‌ را معنی و رمز گشایی کنید. اگر شما عادت به دیکشنری دو زبانه داشته باشید، دیگر ذهن شما برای گیر انداختن کلمه و معنی کردن آن تلاش نمی‌کند و شما قادر به پاسخگویی نخواهید بود. نکته دیگر در خصوص دیکشنری دو زبانه، درست نبودن معنی کلمه است. بیشتر این دیکشنری‌ها از یک یا چند کلمه هم معنی استفاده کرده‌اند که شاید در جمله شما کاربرد نداشته باشند. بیشتر کلمات انگلیسی معانی مختلفی دارند و اگر به خاطر عادت شما به دیکشنری دو زبانه بی کیفیت معنی آن اشتباه انتخاب شود جمله به طور کل غلط و شاید برعکس بشود. یکی دیگر از معایب این نوع دیکشنری‌ها، نبود مثال برای یادگیری کلمه، تلفظ صحیح آن، اصطلاحات مرتبط، نوع کلمه، کلمات هم معنی و متضاد و نکات گرامری است. یک دیکشنری تک زبانه معتبر مانند لانگمن، کمبریج و آکسفورد تمام موارد ذکر شده را به صورت دقیق و با تعداد بالا در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

کدام دیکشنری انگلیسی به انگلیسی مناسب است؟

همانطور که در پاراگراف قبل اشاره کردیم، دیکشنری‌های معتبر لانگمن، آکسفورد و کمبریج بهترین دیکشنری‌های موجود در بازار هستند که هرسال آنها را به روز می‌کنند. انتخاب هرکدام از آنها به سلیقه شما بر می‌گردد اما نکته مهم‌ در انتخاب دیکشنری، پیدا کردن سطح مناسب با معلومات و سطح آموزشی خود است.

یکی از دلایلی که افراد به سراغ دیکشنری دو زبانه می‌روند، توضیحات سخت و پیچیده دیکشنری‌های تک زبانه است. اما این مشکل از کجا نشات می‌گیرد و راه حل آن چیست؟

اگر افراد با توجه به سطح معلومات خود به دنبال دیکشنری‌های معتبر بروند قطعا نیازی به دیکشنری‌های دو زبانه نخواهند داشت. اگر ابتدای کار هستید باید به دنیال دیکشنری‌هایی بگردید که روی جلد آن Elementary و یا Beginner ذکر شده است. بعد از مدت زمان بیشتر که سطح و دایره لغات شما بالاتر رفت، باید به دنبال دیکشنری دیگری باشید که نیاز‌های شما را مرتفع کند. در این شرایط باید از دیکشنری مانند Oxford Wordpower و Longman Dictionary of American English کمک بگیرید. هر زمان که سطح شما بالاتر رفت و متوجه شدید که دیکشنری‌های قبلی به کار شما نمی‌آیند باید از دیکشنری‌های Advance استفاده کنید که کلمات بیشترو مثال‌های تخصصی‌تری دارند.

نکته مهم دیگر در انتخاب دیکشنری مناسب کاربرد آن است. بعضی از دیکشنری‌ها صرفا بر روی آموزش Phrasal Verb، Idioms و یا Collocations تمرکز دارند که باید با توجه به نیاز انتخاب شوند. یکی دیگر از انواع دیکشنری، دیکشنری کاربردی و تخصصی است که در رشته‌های گوناگون تالیف می‌شود. به طور مثال دیکشنری در حوزه نفت و گاز، حقوق، کامپیوتر و… که توسط متخصین این حوزه انتخاب می‌شود. پس قبل از خرید هر دیکشنری سطح و هدف خود را در نظر بگیرید تا انتخاب دقیق‌تری داشته باشید.

دیکشنری چاپی بهتر است یا دیکشنری آنلاین؟

این موضوع به سلیقه شما بستگی دارد. دیکشنری‌های چاپی جدید همراه خود یک سی دی آموزشی همراه با مثال‌ها و تمرینات دارند و باید منتظر چاپ نسخه‌های به روز آن بمانید. با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی، در حال حاضر نسخه‌های آنلاین و اپلیکیشن‌های دیکشنری‌های معتبر در دسترس هستند که تنها با یک کلیک می‌توان از آن استفاده کرد و دیگر نیاز به حمل یک کتاب قطور نیست. البته باید توجه داشت که اکثر آنها رایگان نیستند و باید هزینه آن را به دلار پرداخت کنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.